Section Navigation Main Content

TARİHÇEMİZ

Kaynak arazisi 6 Temmuz 1870 tarihinde İbrahim Talat Bey ve Monsieur Brune tarafından alınmış olan Uludağ Maden Suyu (o zamanki adıyla Keşiş Dağı maden suyu), işletme ruhsatını da 26 Mayıs 1912 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda Padişah Sultan Mehmet Reşat Han'dan teslim almıştır. Keşiş Dağı Maden Suyu işletmesinin o dönemdeki ortakları arasında Monsieur Brune'nin 1890 yılında hisselerini devrettiği Monsieur Bourousine ile Giritli Sıtkı Bey (Ulusu) de bulunmaktadır.

1912

1920'li yıllarda İbrahim Talat Paşa'nın vefatı sonucunda hisseleri eşi Şerife Hanife Güzide Hanımefendi'ye ve İtalyan yatırımcı Guido Parodi'ye devredilmiştir. Yine aynı yıllarda, Fransız yatırımcı Monsieur Bourousine'nin hisseleri de ortaklara devredilmiştir.

1922

Bursa'da bir grup öğretmen tarafından daha önce kurulan özel encümen, 1925 yılında Coğrafya Encümeni'nin de ilk şubesi olarak kabul edilmiştir. İşte bu ilk şubenin düzenlediği Keşiş Dağı'na tırmanış gezisine katılan heyette bulunan Türk Tıp Tarihi Kurumu'nun kurucularından Dr. Osman Şevki Bey, dağın ululuğu karşısında büyülenerek "Ne ulu dağ!" demekten kendini alamamış ve Ankara'ya döndüğünde bir rapor hazırlayarak dağın adının "Uludağ" olarak değiştirilmesini teklif etmiştir. Mareşal Fevzi Çakmak bu öneriyi uygun görmüş, bundan böyle haritalara dağın "Uludağ" adıyla geçmesini sağlamış ve bu ad günümüze kadar aynı şekilde ulaşmıştır. Soyadı kanununun çıkması sonrasında ise Dr. Osman Şevki Bey, "Bursalı" olan lakabını bırakarak "Uludağ" soyadını almıştır.

1925

Dağın isminin değişmesine paralel olarak Keşiş Dağı Maden Suyu adının da Uludağ Maden Suyu olarak değiştirilmesi hususunda başvuruda bulunulmuş ve kabul edilmiştir.

1926

Bursalı sigortacı Yağcızade Mehmet Hakkı (Erbak) Bey'in, Nilüfer Gazoz Fabrikası'nı kurmasının ve "Nilüfer" markası ile meşrubat üretmeye başlamasının ardından Uludağ İçecek'in temelleri de atılmıştır.

1930

Latin harflerinin kullanıldığı ilk "Uludağ Maden Suyu" etiketimiz de bu dönemde üretilmiştir.

1931

Uludağ Maden Suyu olarak, şirketimize, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal tarafından işletme imtiyazı ve şirket unvanında "Türk" ibaresini kullanma hakkı verilmiştir ve şirket unvanı Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti. olarak değişmiştir.

1931

Mehmet Hakkı Bey, Bursa 1. Noteri'nde yapılan ve arşivlerimizde mevcut olan mukavele ile işletmemizin Bursa şehri vilayeti, Yalova kasabası ve kaplıcalarının baş bayiliğini almıştır.

1931

Efsane Uludağ Gazozu'nun orijinal formülü bu tarihte, Mehmet Hakkı Bey'in oğlu Nuri Erbak tarafından bulunmuş ve "Uludağ" markasıyla pazara sunulmuştur. 1950'li yıllara kadar portakal aromalı Nilüfer Gazozları'nın üretimi devam etmiştir.

1932

Mehmet Hakkı Bey, mültezim sıfatıyla Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti.'nin işletme haklarını devralmıştır.

1933

Irgandı Köprüsü yakınlarındaki Devrengeç Suyu dolum tesisine taşınılarak Devrengeç Suyu'yla üretim yapılmıştır.

1940

İnönü Caddesi'ndeki fabrikaya taşınılmıştır.

1948

İnönü Caddesi'nde kullanılan üretim suyu bozulunca, kalite misyonu sebebiyle Orhan Mahallesi'nde Yağcızade Mehmet Efendi'nin yaptığı evin avlusuna 2 katlı bir üretim tesisi inşa edilmiş ve üretime orada devam edilmiştir.

1950

Guido Parodi'nin hisseleri Nuri Erbak'ın eşi Neriman Erbak tarafından devralınmıştır. İlgili devir belgeleri arşivimizde özenle saklanmaktadır.

1953

Fruti markalı portakallı gazozumuz piyasaya çıkmış ve 1969 yılına kadar üretimine devam edilmiştir.

1955

Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti.'nin bütün hisseleri Erbak ailesinde toplanmıştır.

1958

Gökdere kaynak suyunun boru hatlarıyla İnönü Caddesi'ne taşınmasının ardından İnönü Caddesi'ndeki fabrikaya tekrar taşınılmıştır.

1964

Yurtdışına gerçekleştirdiği seyahatlerde ambalaj ve şişenin önemini fark eden Nuri Erbak, katıldığı bir fuar sonrası Türkiye dönüşünde, altı buzlu Efsane Uludağ Gazozu şişesini tasarlatmıştır. Bu şişe ile farklılaşan Efsane Uludağ Gazozu, önemli satış rakamlarına ulaşmış ve gelen talebin yoğunluğu el tirajındaki üretimin makineleşmesine yol açmıştır.

1967

Saatte 6000 şişe üretim kapasitesine sahip Prot marka ilk otomatik dolum hattımız 1966, ikincisi 1968 yılında devreye girmiş, saatte 4800 şişe üretim kapasitesine sahip Noll marka makinemiz ise 1969 yılında ithal edilmiştir. Bu süreçte makine atağına giren şirketimiz, orijinal Uludağ Doğal Maden Suyu şişelerimizde ilk kez üretim yapmıştır.

1966-1969

Şirketimiz, Bursa Yalova yolu üzerinde 37.000 m2 arazide konumlanan merkez fabrikasına taşınmıştır.

1974

Ürünlerimiz franchising sistemiyle Hollanda'da ve Almanya'da üretilerek tüm Avrupa'ya pazarlanmıştır.

1975

Büyümesinde, üretime yaptığı yatırımların geniş yer tuttuğu şirketimiz, teknik gelişime büyük önem vermiştir. Tam otomatik dolum hattı Simonazzi, saatte 36.000 şişe kapasitesiyle önemli bir otomasyon seviyesine ulaşmamızı sağlamıştır. Buna ek olarak, Prot marka dolum hattına yapılan revizyon sonrasında Türkiye'deki ilk depozitolu litrelik cam şişenin "vidalı kapak" ile üretimi bizim tarafımızdan gerçekleştirilmiştir.

1978

Rivi marka dolum hattına yapılan revizyon sonrasında dünyada ilk kez 1 litrelik pet şişede doğal maden suyu üretimi gerçekleştirilmiştir. Aynı şişe kullanılarak Türkiye'deki ilk litrelik meşrubat üretimi de yapılmıştır.

1981

Uludağ Gazozu adım adım dünyaya yayılmaya başladı.

1985

Türkiye'de ilk kez diyet gazoz, diyet portakal ve diyet kola üretimi bizim tarafımızdan gerçekleştirilmiştir.

1985

Uludağ Gazoz Amerika'ya ihraç edilmeye başlanmıştır.

1987

Tekal marka kutu dolum makinesiyle ilk metal kutu üretimimiz gerçekleştirilmiş, aynı yıl içinde ilk kutu ihracatımız da Ürdün'e yapılmıştır.

1989

1994 yılında 18.000 litre olan Tekal kutu dolum kapasitemiz 24.000 litreye çıkarılmış, 1996 yılında ise saatte 40.000 litre üretim kapasitesine sahip dolum hattı şirketimiz tarafından satın alınmıştır.

1994–1996

İstanbul'un Kadıköy ve Beyoğlu semtlerinde direkt satışa başlanmış ve bugün hala kullandığımız sistemin temelleri atılmıştır.

1997

Özel tasarım 250 mililitre cam şişemiz, Dünya Ambalaj Örgütü'nün (World Packaging Organization) organize ettiği yarışmada "Dünya Ambalaj Yıldızı" ödülünü kazanmıştır.

1999

Uludağ Doğal Maden Suyu ile üretilen meyve aromalı doğal maden suyu Uludağ Frutti pazara sunulmuştur.

2002

1967 – 1984 yılları arasında üretilen Efsane Uludağ Gazozu'nun efsane şişesi tüketiciyle yeniden buluşmuştur.

2003

Portakallı gazozların halk arasındaki isminin sarı olduğu noktasından yola çıkılarak bu kategoride önemli yer alacak Uludağ Sarı Portakallı Gazoz lansmanı yapılmıştır.

2004

Uludağ Çaybaşı Köyü'nde bulunan maden suyu dolum tesislerimiz restore edilerek 10.000 m²'si kapalı alan olmak üzere 50.000 m² alan üzerinde faaliyetlerine devam etmeye başlamıştır. Aynı yıl 24 Mart'ta Bursa'nın Yenice Sanayi Bölgesi'nde 30.000 m²'si kapalı alan olmak üzere toplam 70.000 m² alan üzerine meşrubat dolum tesislerimiz kurulmuş ve burası merkez fabrikamız olarak kullanılmaya başlanmıştır.

2006

Haziran ayında Türkiye'nin ilk ambalajlı limonatası Uludağ Limonata pazara sunulmuştur.

2007

Formuna dikkat eden tüketiciler için şekersiz ürün gamımız genişletilerek Türkiye'nin ilk şekersiz limonatası olan Uludağ Limonata Şekersiz üretilmiştir.

2008

Türkiye'nin ilk hafif içimli maden suyu olan Uludağ Premium pazara sunulmuştur. Ürünümüzün özel kobalt mavi şişesi dünyaca ünlü moda markası Dice Kayek tarafından Osmanlı cam sanatı ve Fransız Baccarat vintage karaflarından esinlenilerek tasarlanmıştır.

2009

Uludağ İçecek "Ekonomiye Değer Katanlar" ve Birleşmiş Milletler FAO Madalyası'na layık görülmüştür.

2009

Uludağ Doğal Maden Suyu ve Uludağ Frutti, sektörde fark yaratan yepyeni şişeleri ve ambalajlarıyla tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

2010

2010 yılında yenilediğimiz Uludağ Doğal Maden Suyu ve Dice Kayek tarafından tasarlanmış olan Uludağ Premium şişelerimiz, TSE tarafından "Altın Ambalaj Ödülü"ne layık görülmüştür.

2011

Maden suyu kategorisine bir yenilik getirilerek doğal maden suyundan üretilen meyve sulu Uludağ Frutti Extra pazara sunulmuştur. Uludağ Frutti Extra hem şişesi hem de farklı lezzetleriyle tüketicinin beğenisini kazanmıştır.

2011

Uludağ İçecek UİB İhracat Yıldızları Ödülü'ne ve Uludağ Doğal Maden Suyu da TSE Altın Ambalaj Ödülü'ne layık görülmüştür.

2011

Efsane Uludağ Gazozu, ilk defa 1 litre Efsane pet şişede tüketicilerle buluşmuştur.

2011

C vitaminli doğal maden suyu Uludağ Frutti C Max pazara sunulmuştur.

2012

Maden suyu kaynaklarımızın imtiyaz hakkının alınmasının 100. yılı şirket bünyesinde ve tüketiciler nezdinde kutlanmıştır.

2012

TSE ve Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen "Ambalaj Ay Yıldızları" yarışmasında Uludağ Doğal Maden Suyu ve 1 litrelik Efsane Uludağ Gazozu şişelerimiz yetkinlik ödülü almıştır. Aynı yılda, Uludağ İçecek Anadolu'nun İstihdamını Artıran 2. Şirket olma unvanına ve Uludağ Doğal Maden Suyu da 100 yıllık tarihiyle Uzun Ömürlü Köklü İşletme ve Vergi Dairesi ödüllerine layık görülmüştür.

2012

Dice Kayek tarafından tasarlanmış olan Uludağ Premium şişelerimiz, Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği "Worldstar Awards" yarışmasında tasarım ödülü almıştır.

2012

Uludağ İçecek Superbrands Ödülü'ne layık görülmüştür.

2013

Zamansız Liderlik temasıyla düzenlelen 5. Düş+Zaman=Gelecek Konferası'nda 100 yılı aşkın tarihiyle Uludağ Doğal Maden Suyu'na Zamansız Şirket Ödülü verilmiştir.

2013

Başarılı geçen yılların ardından yapılan yatırımlarla toplam üretim kapasitemiz saatte 210.000 cam şişe, 110.000 pet şişe ve 36.000 metal kutuya ulaşmıştır.

2013

Efsane Uludağ Gazozu; 330 ml metal kutu, 330 ml & 2L PET şişelerde pazara sunulmuştur.

2013

Gazsız meyveli içecek kategorisine kazandırdığımız Uludağ Greyfurt, Uludağ Orman Meyveleri ve Uludağ Çilek piyasaya sunulmuştur.

2014

Uludağ Limonata Nane Aromalı tüketicilerle buluşmuştur.

2015

Uludağ İçecek, Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu ile kaynak suyu kategorisine girdi.

2015

Uludağ İçecek, Efsane Uludağ Gazozu’nun “Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyasıyla iki Altın Effie kazanırken, Uludağ Frutti Extra ve Uludağ Limonata ile de iki Bronz Effie’yi ödül hanesine ekleyerek dört ödülün birden sahibi olmuştur.

2015

Uludağ İçecek’in Facebook sayfasında yer alan Uludağ Limonata Lezzet Dünyası oyunu, Altın Örümcek Ödülleri’nde Advergame kategori birincisi olmuştur.

2015

Uludağ İçecek, Kristal Elma Reklam Ödülleri’nde Efsane Uludağ Gazozu reklam kampanyası iki Kristal Elma, bir Bronz Elma ve bir Gümüş Elma’ya layık görülmüştür.

2015

Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda Gümüş ödüle layık görüldü. Sade ve ilgi çekici tasarımı ile kendini rakiplerinden ayıran Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, ilk ödülünü Uludağ Premium hanesine ekledi.

2016

2016 Effie Türkiye Reklam Yarışması’nda, “Efsane Uludağ Gazozu – Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyasıyla içecek kategorisinde Gümüş Effie ödülüne layık görüldü.

2016

İlk defa 2012 yılında tüketicilerle buluşan limon aromalı C vitaminli doğal maden suyu Uludağ Frutti C Max’a, 2016 yılında C Max Portakal ve C Max Kivi de katıldı.

2016

Efsane Uludağ Gazozu 1,5 ve 2,5 litrelik pet şişelerde pazara sunulmuştur.

2016

Gazsız meyveli içecek ailesine portakal parçacıklı özelliği ile Uludağ Meyvelim Portakal katılmıştır.

2017

Fine Water Society tarafından uluslararası platformda düzenlenen tat yarışmasında Uludağ Premium, maden suyu kategorisinde Gümüş ödüle layık görülmüştür.

2017

Türkiye’de ilk kez maden suyuyla üretilen Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey serisi Sade, E Vitaminli ve Güneş Koruyuculu olmak üzere 3 farklı çeşitle piyasaya sunulmuştur.

2017

15.11.2017 tarihi itibariyle Türkiye’de İçecek sektöründe Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenen ilk ARGE merkezi olmaya hak kazandık.

2017

Uludağ Premium Cilt Bakım Spreyleri’nin 100 ml. seyahat boyları pazara sunuldu.

2018

Tarçın ve karanfil aromasıyla dikkat çeken elmalı ve narlı içecek Uludağ Ramazan Şerbeti, gazsız meyveli içecek ailesine katılmıştır.

2018

Göz alıcı tasarımıyla kendini ayrıştıran Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu şimdi de yeni PET şişelerinde!

2018

Çok sevilen Uludağ Meyvelim Nar, gazsız meyveli içecek ailesine geri döndü.

2018

Uludağ İçecek, 10. Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nda Uludağ Meyvelim “Akıp Giden Lezzet” sloganı ile Gümüş, Uludağ Frutti Extra “Tarifsiz Lezzet” sloganı ve Uludağ Premium Cilt Bakım Spreyi “Uludağ’dan Cildinize Doğal Bir Armağan” kampanyası ile Bronz olmak üzere toplam 3 ödülün sahibi olmuştur. Uludağ İçecek ilk kez kozmetik, güzellik ve kişisel bakım kategorisinde ödül kazanmıştır.

2018

Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda bir kez daha ‘Gümüş’ ödüle layık görüldü. Şık ve tok yeni pet şişesiyle sadelik ve şıklığı bir araya getiren Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, ikinci ödülünü Uludağ Premium hanesine ekledi.

2018

Ev yapımı tadıyla yıllardır tüketicilerin en çok tercih ettiği limonata olan Uludağ Limonata, The ONE Awards’da da halk jürisi tarafından 2018 yılında itibarını en çok artıran gazsız içecek seçildi.

2018
Kapat